Bowenterapi
Nytt kursupplägg planeras

Information kommer någon gång under 2024
Akademien för Bowenterapi i Norden är en bifirma till HälsoMedveten ML 
och har drivit utbildningar Bowenterapi sedan 2001.
Utbildade terapeuter hittar du längre ner på den här sidan

Bowenterapin, eller bowentekniken, är en kroppsterapi olik alla andra. Det är en mjuk, korrigerande, balanserande, energigivande, smärtreducerande, stressreducerande och effektiv behandling som främjar kroppens läkningsförmåga.
Med tummar eller fingrar stimuleras specifika punkter på kroppen. Detta sker genom mjuka ”rullningar” över främst muskler och senor, vilket i sin tur skapar subtila vibrationsvågor genom kroppen. Effekten blir att cirkulationen ökar, smärta och stress reduceras, signaler i nervsystemet förbättras, inre organ balanseras, snedställningar korrigeras, känslomässig balans skapas m.m.

Bowentekniken utvecklades av australiensaren Thomas Ambrose Bowen (1916-1982). Bowen hade ett antal lärlingar som efter hans död spred olika variationer av hans metod över större delen världen, utifrån sina egna tolkningar.
Nyhetsbrev
Få information om våra kurser
NYHETSBREV om hälsa
HälsoMedveten skickar då och då ut information och tips. 

Utbildade bowenterapeuter

Det finns många fler än de nedan, men följande är de som har meddelat att de vill stå med på listan.
Listan fylls på vartefter. 

Blekinge
Karlskrona
Gordana Jelonjic, Fotvårdskliniken G J 
070-893 93 79
godda.gordana @gmail.com

Ronneby
Gordana Jelonjic, Fotvårdskliniken G J
070-893 93 79
godda.gordana @gmail.com

Dalarna
Falun
Mona Strids Naturmedicinska Klinik
Monastrid54@hotmail.com
070-317 35 76

Smedjebacken
Jeanette Isaksson, Solgläntans Kropp och Själ
‭073-318 29 76‬
jeanette.isaksson157@gmail.com
solglantans.se

Halland
Hyltebruk
Kroppsterapin Maria Andersson
073-389 52 94
kroppsterapin.maria@gmail.com

Laholm
Carolina Nilsson, Carolinas Massage Kost & Hälsa
070-3761850
carolinasbowenterapi@outlook.com

Mellbystrand
Monika Lindblom, HälsoMedveten ML
079-347 35 25
info@halsomedveten.se
halsomedveten.se

Jönköpings län
Habo
Lisbet Bärenholdt, Aliba friskvård
070-454 76 98
info@alibafriskvard.com
alibafriskvard.com

Kronobergs län
Bassarås 
Christina Jönsson, ViTulima Massage
‭070-509 12 88‬
christina@tulima.se
vitulima.se

Hovmantorp
Cecilia Engdahl,Omtanken för kropp och själ
‭073-927 15 12‬
Engdahl.b.cecilia@gmail.com
omtanken-for-kropp-och-sjal87.webnode.se

Älmhult
Anette Rydström, Livsstjärnan
073-979 37 51
anette@livsstjarnan.se
livsstjarnan.se

Skåne
Färlöv
Catharina Ehlo, Själens stjärna 
070-916 71 57
ina@sjalensstjarna.se
Själensstjärna.se

Hörby
Gun Krantz, Hälsogården
‭070-566 26 30‬
gun.halsogarden@gmail.com

Höör
Lisa Mårtensson, Lisas kinesiologi
070-913 68 21

Lund
Marie Jönsson, Kamomillens kroppsvård
046-13 04 03
info@kamomillen.se
kamomillen.se

Staffanstorp
Anette Nilsson, Our Improvement, Maleni AB
070-362 11 89
our.improvement@gmail.com
anettenilsson.se

Vellinge
Susanne Neuhaus, HÄLSA PÅ
070-427 92 32
Susy32-8@hotmail.com
hälsapå.com

Örkelljunga
Carina Eriksson, Friskvårdsmassage
070-534 32 68
carinaeriksson94@gmail.com

Stockholms län
Danderyd
Cecilia Öhrström, Act for Balance
070-522 89 65
cecilia@actforbalance.se
www.actforbalance.se

Järna
Malin Mellström, Soulful Somatics
070-2919753
malinmellstrom@gmail.com
www.malinmellstrom.com

Södermanlands län
Katrineholm
Marja Kemppainen, Mirakel Skönhet&Hälsa
070-684 41 45
Marjasmirakel@gmail.com

Vingåker
Toby Gunn, Research in Motion
tobygunn@hotmail.com
humanmovementconsultancy.weebly.com

Västerbotten
Umeå
Rose-Marie Gröndahl, RM Kliniken
Info@rmkliniken.se
Rmkliniken.se

Västra Götaland
Ambjörnarp
Ulla Bengtsson, Massagerummet
070-57 603 52
massagerummet@telia.com
ambjornarp.com

Göteborg
Lise Slåttnes, Atlantis Wellness
‭070-644 53 12‬
lise.s@atlantiswellness.se
atlantiswellness.se

Hunnebostrand
Eleonor Molin, Leonora
072-508 80 22
sol@leonora.se
www.leonora.se

Lödöse
Ann-Renée Koldemar, Friskvård för bättre hälsa
076-870 06 99
egentid@ann-renee.se
ann-renee.se

Smögen
Eleonor Molin, Leonora
072-508 80 22
sol@leonora.se
www.leonora.se

Ulricehamn
Monika Lindblom, HälsoMedveten ML
079-347 35 25
info@halsomedveten.se
halsomedveten.se
Sök